آمریکا: ایران برنامه هسته‌ای خود را متوقف کرده و دیپلماسی را با دیپلماسی پاسخ دهد

سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا گفت که ایران باید هم اکنون برنامه هسته‌ای خود را متوقف کرده و درخواست رئیس جمهور برای دیپلماسی را با دیپلماسی پاسخ دهد.

به گزارش فارس، «گرت مارکوس» سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا در مصاحبه‌ای به اقدام اخیر ایران در افزایش حجم ذخایر اورانیوم غنی شده خود اشاره کرد.

وی که با روزنامه آمریکایی «مک‌کلاچی» مصاحبه می‌کرد، گفت: «ایران همچنان در حال تهدید است که با افزایش ذخایر اورانیوم خود، زمانبندی گریز هسته‌ای خود را کاهش خواهد داد و اورانیوم را نیز در سطوح بالاتری غنی خواهد کرد.»

پس از خروج غیرقانونی آمریکا از برنامه جامع اقدام مشترک موسوم به برجام که در سال 2015 میان ایران و کشورهای 5+1 حاصل شد، کشورهای اروپایی متعهد شدند که کاستی‌های ناشی از خروج آمریکا را جبران خواهند کرد و مزایای تعهد داده شده در برجام برای ایران را تامین می‌کنند. اما پس از گذشت یک سال از خروج آمریکا، کشورهای اروپایی عملا هیچ اقدامی برای جبران خروج آمریکا از برجام انجام ندادند.

سرانجام شورای عالی امنیت ملی ایران ۱۸ اردیبهشت‌ گذشته در بیانیه‌ای اعلام کرد قصد دارد «در راستای صیانت از امنیت و منافع ملی مردم ایران، و در اعمال حقوق خود مندرج در بندهای ۲۶ و ۳۶ برجام» برخی اقدامات خود ذیل برجام را متوقف کرد.

مارکوس در ادامه این مصاحبه اضافه کرد: «تمامی این موارد به دلیل توافق هسته‌ای که با ایران وجود داشته امکان پذیر است چون این توافق ایران را به صورت دائم و غیر قابل بازگشت از توانایی هسته‌ایش محروم نمی‌کند.»

وی با تاکید دوباره بر خواسته دولت آمریکا برای انجام مذاکرات جدید با ایران، گفت: «ایران باید هم اکنون برنامه هسته‌ای خود را متوقف کرده و به دیپلماسی رئیس جمهور با دیپلماسی و نه ترور پاسخ دهد.»

منبع : بیتوته