علم‌الهدی: نتیجه مذاکره با آمریکا، این برجام لعنتی است/کنایه محمد صادقی به رئیس جمهور: تعلل‌های شما نیز زمینه‌ساز بگیر و ببندهاست/ناظری: صداوسیما سلیقه هنری مردم را تنزل داده

تحولات در گذر است و خبر هیچ گاه متوقف نخواهد شد؛ خبر‌هایی رسمی و گاه غیر رسمی؛ خبر‌هایی که مورد توجه قرار می‌گیرد یا ممکن است همه به راحتی از کنار آن بگذرند. رسانه‌های خبری هر یک به فراخور وابستگی جناحی خود، خبر‌هایی را برجسته می‌کنند و در مواردی هم از کنار آن می‌گذرند. اگر خبر به‌ما‌هو خبر موضوعیت داشته باشد، وابستگی جناحی نباید در کمرنگ و پر رنگ منتقل کردن آن تأثیری داشته باشد.

رصد‌خانه «تابناک»؛ جایی است که خبر‌هایی گاه غیررسمی و گاه اخباری که مورد توجه قرار نمی‌گیرد، برای مخاطبان آماده می‌کند؛ خبر‌هایی که گاه به ملاحظه جناح‌های سیاسی مورد توجه قرار نمی‌گیرند و گاه به دلیل کم توجهی رسانه‌ها به حاشیه می‌روند، ولی همین خبر‌ها، اخباری هستند که مخاطبان را از پشت پرده جریانات سیاسی آگاه می‌کنند. در رصدخانه، تیتر و خلاصه‌ای از مهم‌ترین اخباری که اطلاع از آن‌ها ممکن است برای مخاطبان مهم و قابل توجه باشد، در اختیار مخاطبان قرار می‌گیرد و اینک رصدخانه تابناک را می‌بینید.

محمدعلی نجفی به زندان بازگشت

رئیس کل دادگستری استان تهران از بازگشت نجفی به زندان خبر داد. محمدجواد حشمتی، رئیس کل دادگستری استان تهران با بیان اینکه محمدعلی نجفی به زندان بازگشت، گفت: برابر ضوابط و مقررات قانونی، هرچند با گذشت اولیای دم قصاص منتفی می‌شود، در مورد جنبه عمومی جرم قتل توسط دادگاه حکم مقتضی صادر خواهد شد. به نوشته میزان، وی تصریح کرد: مضافا اینکه محکومیت نامبرده بابت نگهداری سلاح غیرمجاز به قوت خود باقی است و سرانجام نیز مجازات اشد اجرا می‌شود.

نوبخت: با دل خونین و لب خندان کشور را اداره می‌کنیم

معاون رئیس جمهور گفت: در شرایطی قرار می‌گیریم که باید توضیح دهیم، در حالی که امکان توضیح برای ما وجود ندارد، نمی‌توانم به شما از میزان خزانه، نفت و سایر مسائل، گزارش شفافی ارائه دهیم و باید با دل خونین و لب خندان کشور را اداره کنیم.

نتیجه مذاکره با آمریکا این برجام لعنتی است

علم‌الهدی در خطبه‌های نماز جمعه مشهد، با اشاره به مشکلات معیشتی مردم و مباحث مربوط به مذاکره و یا عدم مذاکره خاطرنشان کرد: مطالب و محتوای مجلس شورای اسلامی نیز در این زمینه حاشیه‌ساز بود، گفتند: «برخی در گوششان پنبه است، مدام می‌گویند از مذاکره با قدرت‌های بزرگ چه سودی برده‌ایم؟» باید در پاسخ گفت که این‌ها در گوششان پنبه نیست، در سرشان عقل است که می‌گویند چه سودی برده‌ایم! امام جمعه مشهد مقدس عنوان کرد: مگر خود شما نگفتید کسی که با آمریکا مذاکره کند «دیوانه» است؟ پانزده دقیقه با اوباما مذاکره تلفنی داشتید، با وزیر خارجه‌اش خیابان‌گردی کردید، نتیجه‌اش جز این برجام لعنتی شد؟ وی افزود: هر دستاوردی برای برجام توهم می‌کنید، به هزینه‌ای که کردید می‌ارزید؟ مقام معظم رهبری برای رفع تحریم‌ها با مذاکره موافقت کردند، چه دستاوردی در رفع تحریم‌ها داشتید؟ برای توهم منافع ملی برویم دیوانه بشویم؟ حاشیه‌سازی از این بدتر؟

واکنش واعظی به انتقادات آیت‌الله یزدی از روحانی

رئیس دفتر رئیس جمهور درباره انتقاد آیت‌الله یزدی از رئیس جمهور گفت: دولت، چون به دنبال اختلاف نیست در این گونه اظهارنظر‌های اختلافی قضاوت را به مردم می‌سپارد. «محمود واعظی»، رئیس دفتر رئیس جمهور، در خصوص “انتقاد اخیر محمد یزدی به رئیس جمهور” گفت: جواب دادن به صحبت‌های آیت‌الله یزدی به معنای ایجاد یک اختلاف است، شاهد بودیم جواب آیت‌الله آملی لاریجانی به اظهارات ایشان در داخل و یا بیرون کشور به نفع نظام نشد. به طور کل این‌گونه درگیری‌ها مناسب نیست، نه اظهارات آیت‌الله یزدی و نه پاسخ آملی لاریجانی. او در ادامه بیان کرد: چون دولت به دنبال اختلاف نیست در این‌گونه اظهارنظر‌های اختلافی قضاوت را به مردم می‌سپارد. ما سکوت می‌کنیم، زیرا شرایط به گونه‌ای نیست که بخواهیم در مقابل فشار‌های خارجی به دعوا‌های داخلی بپردازیم. رئیس دفتر رئیس جمهور با تأکید بر اینکه قضاوت این گونه اظهارنظر‌ها را به مردم می‌سپاریم مطرح کرد: از خیلی صاحب نظرانی که مطالبی را در پاسخ به اظهارات ایت‌الله یزدی در مورد رئیس جمهور منتشر کردند، تشکر می‌کنم. از علمای قم که به آیت‌الله یزدی از جانب خود رئیس‌جمهور جواب دادند نیز تشکر می‌کنم. شخص رئیس‌جمهور و دولت در خصوص اظهارت ایشان، سکوت کردیم.

کنایه محمد صادقی به رئیس جمهور: تعلل‌های شما نیز زمینه‌ساز بگیر و ببندهاست

محمودصادقی نماینده مردم تهران و عضو فراکسیون امید مجلس شوای اسلامی در صفحه توییتر خود نوشته است: «آقای رئیس‌جمهور! درست می فرمایید با بگیر و ببند فساد از بین نمی‌رود. اما تعلل‌های شما نیز زمینه‌ساز بگیر و ببندهاست. نمونه‌اش ‫هلال احمر، با وجود گزارش‌های بازرسی ریاست جمهوری، حراست هلال، ‏واجا، سازمان بازرسی،… آنقدر دست دست می‌کنید تا نهادهای دیگر مداخله کنند.»

برخی دانه درشت‌ها در اطراف رئیس جمهور هستند

نماینده مردم خمینی شهر در مجلس شورای اسلامی گفت: علت طرح اظهاراتی همچون پرداختن قوه‌قضائیه به پرونده دانه درشت‌ها از سوی روحانی به خاطر این است که متأسفانه برخی دانه درشت‌ها در اطراف رئیس جمهور هستند. سید محمدجواد ابطحی در گفت‌وگو با تسنیم با اشاره به اظهارات اخیر رئیس جمهور مبنی بر اینکه «نمی‌توان با بگیر و ببند با فساد مبارزه کرد» گفت: آقای رئیس جمهور می‌کوشد ارتباط تعادلی خودش را بین موضوعات مختلف حفظ کند. علت طرح اظهاراتی همچون پرداختن قوه‌قضائیه به پرونده دانه درشت‌ها از سوی رئیس جمهور، از این روست که متاسفانه برخی دانه درشت‌ها در اطراف او هستند؛ یعنی اگر خود رئیس‌جمهور هم نخواهد این گونه موضوعات را مطرح کند، فشار‌هایی که اطرافیان به وی می‌آورند، منجر به این گونه موضع‌گیری در رئیس جمهور می‌شود. این نماینده مجلس شورای اسلامی افزود: معتقدم اینگونه مطالب به حیثیت رئیس‌جمهور لطمه می‌زند و ان‌شاءالله رئیس قوه‌قضائیه توجهی به این معانی نداشته باشد و اجرای عدالت را همچنان پیگیری کند. اگر به دنبال این هستیم که عدالت در کشور پیاده شود، نمود این امر در زمینه مبارزه با فساد، ظلم، تضییع حق و انواع و اقسام اختلاس‌هاست.

عارف: اصلاحات مردنی و دفن شدنی نیست

رئیس فراکسیون امید با بیان اینکه اصلاحات مردنی و دفن شدنی نیست و تا زمانی که اصلاحات وجود داشته باشد، نظام دوام دارد، تأکید کرد: اگر بنا باشد مقصر برخی اشتباهات جریان اصلاح‌طلب یک یا دو نفر معرفی شود ایرادی ندارد، چون اصلاحات گفتمان هزینه دادن و قربانی شدن است.

ناظری: صداوسیما سلیقه هنری مردم را تنزل داده

شهرام ناظری خواننده موسیقی سنتی ایران گفت که عملکرد غلط رسانه ها و صدا و سیما سلیقه فرهنگی – هنری مردم را تنزل داده است. ناظری پنجشنبه شب هنگام برگزاری کنسرت موسیقی خود در تالار فخرالدین اسعد گرگان خطاب به تماشاچیان اظهار داشت: علاقه و استقبال مردم از کارهای فاخر در حوزه موسیقی نسبت به گذشته کاهش زیادی داشته است. وی دلیل عمده تغییر ذائقه هنری مردم را عملکرد رسانه ها و به ویژه صدا و سیما عنوان کرد اما اشاره بیشتری به جزییات آن نکرد و راهکاری هم ارایه نداد.

تحلیل عباس عبدی از واکنش اصولگرایان به احتمال دیدار روحانی و ترامپ

بعد از سفر دوم محمدجواد ظریف به فرانسه، احتمال دیدار حسن روحانی و ترامپ در حاشیه اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل مطرح و این خبر با واکنش‌هایی از سوی منتقدان دولت مواجه شد. عباس عبدی در پاسخ به این که «بعد از طرح احتمال دیدار ترامپ و روحانی در نیویورک، واکنش‌های زیادی در رسانه‌ها و فضای سیاسی مطرح شد، اما به نظر رسید این بار منتقدان دولت به شکل دیگری با حسن روحانی و محمدجواد ظریف مواجه شدند. دلیل این اتفاق چیست؟» گفت: سه دلیل می‌تواند داشته باشد: نخست اینکه فکر می‌کنند این طور رفتار‌ها اثر معکوس دارد و به خصوص در شرایط کنونی ممکن است به نفع روحانی و دولت بشود. دوم آنکه امکان دارد خودشان هم کم‌کم دل و دماغ این کار‌ها را از دست دادند و تمایلی به این کار‌ها ندارند. سوم اینکه آن‌ها فکر می‌کنند یا به آن‌ها اطلاع دادند یا تحلیل‌شان به این نقطه رسیده که این کار با هماهنگی انجام شده و نمی‌تواند بدون هماهنگی و موافقت مقامات کشور انجام شده باشد، بنابراین اعتراض‌شان بدون وجه است و نتیجه‌ای هم نخواهد دشت.

 

اعتراف مشاور اوباما: «فشار حداکثری» خودمان را منزوی کرد

مشاور رئیس‌جمهور سابق آمریکا در یادداشتی تصریح کرده که سیاست‌های دولت ترامپ، آمریکا را به جای ایران منزوی کرده است. «دنیس راس»، مشاور رئیس‌جمهور سابق آمریکا در یادداشتی به بررسی نقایص سیاست دولت فعلی آمریکا علیه ایران پرداخته است. راس در این یادداشت در روزنامه واشنگتن‌پست ادعا‌های مکرر «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا مبنی بر اینکه سیاست او موسوم به «کارازر فشار حداکثری» موثر واقع شده‌اند را رد کرده است. او یادآور شده دولت ترامپ مدام این ادعا را مطرح کرده که اعمال تحریم‌های اقتصادی علیه ایران، این کشور را را از منابع مالی محروم می‌کند و بدین طریق، «رفتار‌های بد» ایران در منطقه پایان یافته و این کشور مجبور به دادن امتیاز‌های بیشتر در میز مذاکره می‌شود. دنیس راس ضمن یادآوری این نکته به ترامپ که «چانه‌زنی با ایران با جوش دادن معاملات ملکی فرق دارد» خاطرنشان کرد: سیاست‌های ایران در منطقه را نمی‌توان به سادگی به «دلار و سنت» وابسته دانست. او نوشته است: «نتیجه‌ای که لاجرم باید بعد از تحقیق درباره درگیری‌های منطقه آن را پذیرفت این است که اتخاذ راهبردی از سوی آمریکا که محور آن صرفاً خشکاندن منابع مالی ایران باشد، به خودی خود نمی‌تواند در رفتار‌های منطقه‌ای ایران تغییر ایجاد کند.»

چیز جدیدی از حرف‌های مکرون و ترامپ در اجلاس ۷ بیرون نمی‌آید

محمدعلی وکیلی با اشاره به اظهارات مکرون و ترامپ در اجلاس گروه ۷ گفت:️ تناقض در کلمات ترامپ چیز جدیدی نیست، زیرا او از یک سو خط و نشان کشیده و از سوی دیگر اصرار بر پیگیری مذاکرات جدید دارد. ️ترامپ و هیأت حاکمه آمریکا از ایران انتظار مذاکرات برجامی دیگری به ویژه در حوزه موشکی دارند که حتما این موضوع خط قرمز ماست و پاسخ این حرف تکراری آن‌ها بار‌ها داده شده است. /فارس

پیام وزارت ورزش به علی پروین: دخالت نکن!

علی پروین برای مدیرعاملی پرسپولیس، درویش را در نظر داشت، اما این گزینه با مخالفت وزارت ورزش روبه‌رو و فردی به‌عنوان مدیرعامل پرسپولیس منصوب شد که با علی پروین اختلاف دارد. وزارت ورزش با این حرکت به علی پروین اعلام کرد که در کار پرسپولیس دخالت نکند. / دنیا ورزش تورنتو

فقط ۴ درصد تخلفات مدیران، با برنامه است

عادل آذر رئیس دیوان محاسبات کشور گفت: ️3 یا ۴درصد از تخلفاتی که به وسیله دیوان محاسبات کشف شده با قصد تخلف و با برنامه ریزی بوده است و بقیه به واسطه برداشت ناقص از قانون، دلسوزی مسئول و یا عدم اطلاع دقیق از قانون اتفاق افتاده و فرد قصدی برای تخلف نداشته است. ️در خصوص قوانین، مشکلی وجود ندارد، اما برخی برداشت‌های ناقص مشکلاتی را برای مدیران ایجاد می‌کند لذا آموزش حقوق مالی برای مدیران ارائه شده است و از زمانی که دوره‌های آموزشی راه افتاده کاهش چشمگیری در این نوع تخلفات را شاهد بودیم.

یک موشک ماهواره‌بر در یک پایگاه فضایی ایران منفجر شد؟!

برخی رسانه‌های آمریکایی مدعی شدند: در یک مرکز فضایی ایران یک موشک ماهواره‌ای در حالی که سوار بر سکوی پرتاب بوده، روز پنجشنبه هفتم شهریور منفجر شده. ️به گزارش آسوشیتدپرس، تصاویر ماهواره‌ای نشان می‌دهد در سال جاری میلادی این سومین باری است که پرتاب موشک ناموفق بوده است. ️تصاویر ماهواره‌ای ارائه شده از سوی نهاد “Planet Labs Inc. ” نشان می‌دهند که دودی سیاه از این سکوی پرتاب بلند می‌شود و بقایای سوخته یک موشک در محل پرتاب قابل مشاهده است. سکوی پرتاب در پایگاه فضایی امام خمینی در بیابان‌های نزدیک شهر سمنان مستقر است./ دویچه وله
گفتنی است وزیر ارتباطات چنین شایعه‌ای را رد کرده است

آیت الله هاشمی حاضر بود مسئولیت قطعنامه ۵۹۸ را بپذیرد

علی مطهری در نخستین سالگرد افتتاح خانه موزه آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی گفت: مرحوم هاشمی رفسنجانی چیزی را که به مصلحت جامعه تشخیص می‌داد، آبروی خود را پای آن می‌گذاشت. او حاضر شد تمام مسئولیت پذیرش قطع نامه ۵۹۸ را به عهده بگیرد و خود را سپر بلای امام و انقلاب کند. پذیرش مسئولت قطعنامه نمونه از خود گذشتگی مرحوم هاشمی بود. او ایران را سربلند و پیشرفته می‌خواست و تمام وجودش در گرو این مفهوم بود. رفسنجانی می‌خواست ایران نمونه و الگوی کشور‌های اسلامی شود که مردم حسرت امارات و ترکیه را نخورند.

تداخل زن و مرد، زنجیرزنی بانوان، گِل‌مالی خودرو، نوشتن خودرو امسال ممنوع است

معاون اجتماعی فرمانده انتظامی استان کرمانشاه گفت: به منظور حفظ قداست فرهنگ عاشورا و عزاداری ماه محرم، برخی ممنوعیت‌ها توسط پلیس اعمال می‌شود که یکی از آن‌ها حضور بانوان زنجیر زن در هیأت‌های مذهبی است. از این روی، از خواهران محترم تقاضا می‌شود از این کار خودداری کنند. نصب داربست در معابر عمومی که باعث اخلال در تردد و رفت و امد شهروندان شود، گل مالی کردن خودرو‌ها به بهانه عزادار بودن، نوشتن شعار‌های سخیف روی خودروها، نصب تمثال و شمایل ائمه اطهار (ع) بر درب هیأت و تداخل زن و مرد در مراسم عزاداری از ممنوعیت‌های دیگر است. /باشگاه خبرنگاران

روحانی می‌گفت: بی حجاب را باید اعدام کرد

سید محمدجواد ابطحی با اشاره به اظهارات اخیر رئیس جمهور مبنی بر اینکه «نمی‌توان با بگیر و ببند با فساد مبارزه کرد» گفت: آقای رئیس جمهور می‌کوشد ارتباط تعادلی خودش را بین موضوعات مختلف حفظ کند. معتقدم این گونه مطالب به حیثیت رئیس‌جمهور لطمه می‌زند و ان‌شاءالله رئیس قوه‌قضائیه توجهی به این معانی نداشته باشد و اجرای عدالت را همچنان مورد پیگیری قرار دهد. اگر به دنبال این هستیم که عدالت در کشور پیاده شود، نمود این امر در زمینه مبارزه با فساد، ظلم، تضییع حق و انواع و اقسام اختلاس‌هاست. این نماینده مجلس اظهار داشت: معتقدم رئیس جمهور باید به زمان خطاب‌های خود در مسجد حکیم اصفهان در زمان قبل از انقلاب برگردد و یک بار هم که شده به این خطابه‌ها گوش دهند. رئیس‌جمهور در آن خطابه‌ها عنوان می‌کرد که حتی برای مفاسد غیر اقتصادی، یعنی مفاسد اخلاقی و بی حجابی باید بی حجاب را اعدام کرد. / تسنیم

منبع:تابناک